«Такий проєкт є прекрасною нагодою об`єднати висококваліфікованих професіоналів з метою створення нового інтелектуального продукту високої якості», - Олександр Захар’яш
Про науку та розмовляємо з тренером мобільної лабораторії Tech Labinno, кандидатом фізико-математичних наук, доцентом кафедри загальної фізики Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Олександром Захар’яшем
=== Розкажіть коротко про вас та чим займаєтесь в мобільній лабораторії ТехЛабіно
З дитинства мріяв пов`язати професійну діяльність з наукою. Завжди цікавився науковими дослідами, власноруч створював різні механічні та електронні пристрої.
Пам`ятаю стан емоційного піднесення в момент, коли «видав» перші звуки і запрацював саморобний радіоприймач. Усім цим радісно ділився з друзями, заохочував до спільної діяльності. Через багато років збагнув, що саме тоді вперше проявилася схильність до профорієнтаційної роботи і залучення молоді до самостійної наукової і технічної творчості.
Далі було навчання в університеті, захист дисертації, золота медаль і нагорода Гран-прі на міжнародних виставках «Робота з молоддю – погляд в майбутнє».
Безмежно вдячний нашому Ректорові Юрію Ярославовичу Бобалу за допомогу і підтримку у створенні та реалізації культурно-просвітницької програми Національного університету «Львівська політехніка» - «Виховуємо аристократів духу», якій Патріарх УГКЦ Блаженніший Святослав уділив Архиєрейське благословення.
Анонс програми відбувся під час проведення інтелектуально – просвітницького заходу Національного університету «Львівська політехніка» - «Університет інтелекту «Біля Ратуші» 26 вересня 2015 року.
Реалізуючи цю програму, Львівська політехніка не на рівні декларування, а на практиці змінює менталітет громадянського суспільства, втілює доктрину верховенства Науки і Духовності в житті людини і держави в цілому.
В рамках згаданої програми відбулося багато візитів у школи, ліцеї, коледжі, культурно-освітні осередки усіх областей Західного регіону. Ми на практиці переконалися, що сучасне суспільство спрагло за неквапливим, ґрунтовним, доступним поясненням з уст досвідченого науковця – професіонала багатьох явищ і процесів, що відбуваються в довкіллі.
Саме це стало моєю місією в мобільній лабораторії ТехЛабіно: пояснити всім без винятку категоріям відвідувачів наших заходів тонкощі взаємодії і функціонування різних механізмів і пристроїв, збудити в дитини прагнення власноруч творити корисні речі, забезпечити радісний блиск в дитячих оченятах від пережиття «таїнства» першого особистого доторку до Науки.
Ще два дуже серйозні і важливі мої завдання:
1. Сформувати у всіх без винятку відвідувачів моєї експозиції переконання, що вони є учасниками наукових показів і їх обговорення, а не спостерігачами «фокусів».
2. Участь у наукових показах – перший крок до науки, а не «шоу».
=== Чому погодились взяти участь в проєкті?
Я не погоджувався брати участь у проєкті, я про нього мріяв.
Моя розлога відповідь на Ваше перше запитання дає мені підґрунтя для відповіді на друге питання.
Вважаю, що я прийшов у проєкт не з порожнім портфелем ідей і планів і не з «блискучими очима невігласа», який створює непотрібну метушню, який готовий щось робити, але не знає що і як. В даному проєкті я бачу потужну платформу, на якій спільно з організацією UNICEF ми втілюємо в життя культурно-просвітницьку місію університету і Tech Startup School.
Такий проєкт є прекрасною нагодою об`єднати висококваліфікованих професіоналів з метою створення нового інтелектуального продукту високої якості. І перші кроки вже зроблені – почалася ділова взаємодія з представниками офісу організації UNICEF з метою інтелектуалізації існуючого проєкту або підготовки нового.
На цей момент розглядається проєкт «Наука Музики – Музика Науки». Назва тимчасова, але мені дуже подобається, буду намагатися її відстоювати. Можливо, оберемо назву «Фізика Музики – Музика Фізики», також гарна.
Зміст і алгоритм виконання цього проєкту за задумом, полягатиме у тісній взаємодії фізики, філософії, музики, математики і… всіх охочих відвідувачів. Але це, поки що, ніби секрет.
=== Що дає дітям участь у заходах ТехЛабіно? Такі заходи потрібні? Чому?
Переконаний, що заходи ТехЛабіно потрібні і дітям і дорослим. Ми з приємністю констатуємо, що обрана нами ідеологія взаємодії із громадянським суспільством вказує на те, що інтелектуальний менталітет освітнього простору навколо лабораторії ТехЛабіно еволюціонує в напрямі позитивних змін.
Ще раз наголошую, мобільна лабораторія ТехЛабіно не локація, де демонструють шоу і не музей науки в мініатюрі. Я радію з того, що це вже зрозуміли школи, ліцеї, гімназії і громади в цілому. Про це свідчать пропозиції укласти з нами угоди про довготривалу співпрацю.
На наших очах мобільна лабораторія ТехЛабіно стає інтелектуальним клубом людей різного віку з нестримним бажанням пізнавати красу світу в атмосфері щасливої потреби взаємного спілкування.
Це, своєю чергою, створює передумови для забезпечення комплексу цілеспрямованого здійснення формуючих впливів, які забезпечують мотиваційно-компетентнісний інтерес майбутнього суб′єкту діяльності у сфері історично, соціально, економічно і психологічно фіксованих форм суспільної свідомості, на основі природних та сформованих у нього особистісно-професійних якостей.
Тобто, крім популяризації науки, ми здійснюємо не менш важливу місію – профорієнтаційну роботу як для дітей, так і для дорослих.
=== Які у Вас емоції та у дітей під час занять?
Емоції дуже різні, часто несподівані. Неприємно, коли школяр щось запитує, я починаю пояснювати, а він вже побіг до наступної локації. Образливо якось, але таке буває.
Більшість емоцій – позитивні. Згадується випадок. Я в мантії, хлопчик років семи - восьми запитує: «Ти священник?». Я відповідаю: «Ні, я фізик, викладач, доцент, буду демонструвати цікаві досліди». В кінці зустрічі хлопчик смикає мене за мантію і каже: «Я знаю хто ти, ти Гаррі Потер!».
Неймовірно приємне хвилювання переживаю коли до моєї експозиції підходять батьки з дітьми. Часто розмова починається з обережних, несміливих запитань, але коли їхні серця «завойовані» і зникає початковий бар`єр недовіри, з`являється злива прохань пояснити дію всіх пристроїв з моєї експозиції, а також дати пояснення явищ, які для них вже давно цікаві, але відповідей і пояснення не знаходили. В таких випадках час втрачає межі…
Хочу зазначити, що сучасна молодь, школярі, їх батьки і суспільство в цілому дуже критично, хоч треба визнати, дуже об'єктивно оцінюють результати свого спілкування з нами. Популяризація культу верховенства Науки, культурно – просвітницька робота, яку ми здійснюємо на платформі мобільної лабораторії ТехЛабіно не терпить і не допускає елементів непрофесійності, лицемірства, фальші і некомпетентності. Радію з того, що моя робота є свого роду молитвою подяки моїм УЧИТЕЛЯМ.
=== Що вам найбільше запам'яталося з поїздок?
Звик пам`ятати все до дрібниць, щоб потім знову і знову мати змогу пережити всі емоції. І свої, і дитячі і емоції батьків, вчителів, а також емоції людей, на перший погляд, випадкових відвідувачів заходу. Їх зауваження, побажання, пропозиції часто є дуже професійними і корисними.
Такою, дуже зворушливою, була розмова в Моршині з групою вчителів, батьків і представників керівництва територіальної громади, які звернулися з проханням створити і очолити постійно діючий осередок дитячої науки. Тепер конструктивно спілкуємося, обговорюємо назву. Я запропонував: «Клуб сімейного інтелектуального дозвілля». Впевнений, що буде цікаво.
В Миколаєві запам`яталася бабуся, яка подолала несмілість і вперше в житті розглядала пелюстки чорнобривців під мікроскопом. В неї були струджені руки, а в очах було захоплення, здивування і… сльози. Мимоволі згадав своїх батьків, яким я не додумався показати як у мікроскопі виглядають пелюстки мальви, айстри чи космеї. На жаль, вже не встигну…
=== Що б ви побажали школярам та їх батькам?
Від себе – ПЕРЕМОГИ і МИРУ. Щоб наші заходи під час виїздів мобільної лабораторії ТехЛабіно не переривалися звуками сирен, що сповіщають про повітряну тривогу.
А ще побажав би пам`ятати чиїми нащадками ми є, гордитися цим і прагнути бути гідними їх послідовниками. До цих слів з хвилюванням додаю витяг зі статуту школи Успенського братства у Львові, датований 1587 роком:
«Учитель школи сея має бути: благочестивим, розумним, смиреномудрим, скромним, стриманим, не п`яницею, не блудником, не хабарником, не срібнолюбцем, не гнівливим, не зависником, не пустословом, не сміхуном, не пособителем єресі, а ревним у благочесті зразком доброти … да будут і учні якоже учитель їх».
І на завершення. Мрію, щоб ми, батьки, і учні були однодумцями у розумінні того, що ми живемо у світі, в якому репутація людини є її капіталом. Наші правильні дії, висловлювання і вчинки може ніхто не помітити і не запам′ятати, але якщо вони неправильні – їх ніхто не забуде.
⠀
Проєкт реалізує Tech StartUp School за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.