Змішане навчання – вимушений крок чи потреба нового часу?

01.09.2023

Через ковід та війну значна частина українських школярів змушена навчатися дистанційно або у змішаному форматі, який так само включає дистанційну складову. І хоча перехід на змішану технологію вимушений, навіть після перемоги він буде актуальним.

Знайомимо вас з курсом «Використання змішаного навчання в процесі викладання шкільних предметів», який розроблений командою Центр інноваційних освітніх технологій НУ ЛП  Львівська політехніка та має за мету підтримати вчителів й ознайомити їх із технологіями змішаного навчання.

В рамках проєкту навчання пройдуть 3300 вчителів із 7 областей заходу України.

Розмовляємо про курс із викладачками Світланою Криштанович та Анастасією Шуплат.

=== ПРО КУРС

Світлана Криштанович:

Курс ознайомлює вчителів з теоретичною основою змішаної форми навчання у закладах освіти.

Було проаналізовано переваги та недоліки змішаного навчання. Вивчено навчальні моделі змішаного навчання та особливості їх використання в освітньому процесі. Також учителі навчалися обирати модель під визначені потреби здобувачів освіти з урахуванням вікової групи учнів. Слухачі ознайомилися з успішними прикладами організації змішаного навчання та проаналізували можливості онлайн інструментів для їх упровадження в освітній процес. 

Анастасія Шуплат:

Цей курс розкриває суть змішаного навчання для вчителів різних предметів. Вони освоюють теоретичні основи та організаційні аспекти змішаного навчання, аналізуються переваги та виклики цього підходу та детально знайомляться з моделями навчання, в тому числі створенням сценаріїв для змішаних уроків чи курсів. Також поповнюють практичну скарбничку цифрових інструментів. І звісно знайомляться та діляться власними прикладами успішного застосування змішаного навчання в загальноосвітніх закладах.

=== Курс орієнтований на певну платформу для навчання чи вчитель може користуватися іншими?

Світлана Криштанович:

Курс орієнтований на платформу для навчання, яку вчитель обирає самостійно. Ми розглядаємо і аналізуємо основні форми онлайн-комунікації, поширені вебресурси для дистанційного навчання -Zoom, Microsoft Teams, Google Meet, BigBlueButton. Також визначаємо їх переваги та недоліки.

Анастасія Шуплат:

Перш за все ми створювали курс таким чином, щоб вчителі могли застосовувати знання отримані впродовж навчання працюючи з будь якою навчальною платформою. Але так, як курс відбувається на платформі #Moodle, тому також через практичний досвід вчителі знайомляться з особливостями роботи з нею.

=== Які три навички винесуть для себе учасники курсу

Світлана Криштанович:

Учасники курсу набувають таких компетенцій, як цифрова, креативна, критичне мислення. Також розуміння, як впроваджувати педагогічні ролі, зокрема, тренер, коуч, ментор, тьютор, фасилітатор, едвайсер в обраній моделі змішаного навчання.

Анастасія Шуплат:

Це цікаве питання. Насправді кожного разу коли ми рефлексуємо з учасниками підсумовуючи результати навчання, кожен з них акцентує на різних речах. Але точно, кожен з них вчиться використовувати технології, як інструмент підсилення своєї педагогічної майстерності, усвідомлює важливість досвіду (власного і колег), і звісно тепер точно знає, що змішане навчання можна організувати для будь-якого предмету, класу та технічного забезпечення.

=== Як це вплине на їх подальшу роботу?

Світлана Криштанович:

Змішане навчання вимагає безлічі швидких рішень, тож учитель матиме свободу та гнучкість самостійно визначати поточні види роботи, власний графік та навчальні інструменти. Така автономія і високий рівень персональної відповідальності вчителів сприятиме якості та ефективності отриманих знань, адже сам освітній процес спрямований на учня як на особистість.

=== Чи будуть ці знання актуальними після нашої перемоги?

Світлана Криштанович:

Так, безумовно.

Оскільки світ не стоїть на місці й освіта теж рухається вперед. Нове покоління здобувачів освіти вимагає нових підходів до організації навчання та інших педагогічних підходів. Змішана форма навчання стає невід’ємною частиною освітнього процесу, адже перехід до змішаного навчання не є механічним процесом винесення вибіркових видів освітньої взаємодії в онлайнове середовище, а зміна культури самого закладу та стосунків між учасниками та учасницями освітнього процесу.

Анастасія Шуплат:

Звісно, адже серед переваг змішаного навчання його адаптивність, а також індивідуалізація процесу навчання і звісно, як бонус, таке навчання сприятиме розвитку таких важливих і потрібних навичок для наших учнів  як ефективна робота в команді, емоційний інтелект, критичне мислення, покращення цифрової грамотності, активність та залучення.

=== Майбутнє за змішаним навчанням чи це потреба воєнного часу?

Світлана Криштанович:

Змішана форма навчання стає невід’ємною частиною освітнього процесу та є перспективним.

Система змішаного навчання складається із взаємодії учня з учителем і його роботи за допомогою цифрових технологій. Учитель має ставати майстром своєї справи та створювати свій освітній шедевр, який мотивуватиме здобувачів до навчання та отримання якісних знань. 

=== ВІД СЕБЕ

Світлана Криштанович:

Змішане навчання – це необмежений зміст, урахування освітніх потреб, індивідуальний освітній маршрут кожної дитини, зміна ролі педагога від вертикального домінування до горизонтальної взаємодії та модерації, збільшення впливу не зовнішньої оцінки, а самооцінки та взаємооцінювання. У такому підході завдання вчителя не тільки в тому, щоб донести до учнів теоретичний матеріал, а також розвивати м’які навички (soft skills), що на сьогодні є пріоритетними у віх сферах діяльності, а це можливо завдяки змішаній формі навчання.

Анастасія Шуплат:

Змішане навчання - це потужний інструмент, який допомагає вчителям реалізовувати більш гнучкий підхід до навчання, використовувати технології, як інструмент підсилення та покращення навчального процесу, відкриває для вчителя і учнів нові можливості.

Проєкт «Повернення до формального та неформального викладання й навчання в громаді для учнів і підлітків, у тому числі ВПО» реалізовує Tech StartUp School за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН в Україні