Штучний інтелект (ШІ) – конкурент чи помічник вчителя?

27.08.2023

Про те, що собою являє ШІ, як він може допомогти у роботі вчителю та загалом вплинути на систему освіти розмовляємо з Ярославом Клочником, викладачем програми «Інтернет речей» у НУ «Львівська політехніка».

В проєкті «Повернення до формального та неформального викладання й навчання в громаді для учнів і підлітків, у тому числі ВПО» Ярослав викладає курс для вчителів «Штучний інтелект (АІ)». Загалом у рамках проєкту на курсі по роботі зі ШІ пройдуть навчання 1000 вчителів із 7 областей заходу України.

⠀⠀

=== Що таке ШІ, як він змінить наше життя

- Штучний інтелект – це галузь комп'ютерних наук, яка займається розробкою програм, алгоритмів та систем, що дозволяють комп'ютерам виконувати завдання, які зазвичай потребують людського інтелекту.

.

Головною метою штучного інтелекту є створення систем, здатних аналізувати дані, розуміти контекст поставлених задач, самонавчатись, приймати рішення та виконувати завдання, які раніше вважалися виключно людськими або автоматизовувати певні процеси.

.

Штучний інтелект включає в себе різноманітні підходи та методи, такі як машинне навчання, нейронні мережі, еволюційні алгоритми, обробку природної мови, комп'ютерний зір та багато інших. Основна ідея полягає в тому, щоб надати комп'ютерам здатність аналізувати дані, розрізняти патерни, вчитися і покращувати свою продуктивність.

.

Стосовно впливу  на наше життя, тут хотів б виділити деякі аспекти де уже певною мірою задіяні засоби ШІ:

.

1. Автоматизація рутинних завдань: Штучний інтелект може використовуватися для автоматизації рутинних та монотонних завдань, таких як обробка даних, класифікація і сортування, що звільняє час та ресурси для більш творчих та стратегічних завдань.

.

2. Оптимізація бізнес-процесів: ШІ може допомогти підвищити ефективність бізнес-процесів через аналіз даних, прогнозування попиту, оптимізацію ланцюга постачання та багато інших аспектів управління.

.

3. Транспорт та автономність: ШІ використовується для розробки автономних транспортних засобів, які можуть підвищити безпеку дорожнього руху та оптимізувати транспортні потоки. Наприклад комп'ютерний зір (Computer Vision) у автомобілях Tesla, який здатен розпізнавати певні об’єкти навколо авто і приймати певні автоматизовані рішення.

.

4. Екологія та збереження ресурсів: ШІ допомагає у вивченні та передбаченні змін клімату, а також в управлінні енергоефективністю та збереженні ресурсів.

.

5. Фінанси та інвестиції: ШІ використовується для аналізу ринків, прогнозування трендів, розробки інвестиційних стратегій та управління ризиками.

.

6. Освіта та навчання: ШІ може допомагати у створенні персоналізованих навчальних програм, автоматичному перекладі, віртуальних навчальних асистентах та ін.

.

7. Творчість та мистецтво: ШІ може використовуватися для створення музики, малюнків, літературних творів.

=== ШІ пише за учнів реферати, твори, дослідження. Як гадаєте таке можливо? Як ШІ може змінити систему освіти?

- Для початку важливо зрозуміти, що окрім різних систем та засобів ШІ описаних вище, окремо виділяють таке поняття як Generative AI (генеративні інструменти ШІ) і ключове слово тут «Генеративні», ці інструменти генерують контент, тобто твердження, що їх згенерований контент це «Правдива інформація на усі 100%» не вірне.

.

Для прикладу, якщо розглядати ChatGPT або Google Bard для написання наукових робіт де присутні складні обчислення і точність даних є основним пріоритетом, тоді розраховувати на генеративні засоби ШІ не варто. Якщо ж стоїть задача написати твір або перекласти текст, тобто не нема потреби в точних розрахунках, тоді – так такі системи цілком придатні.

.

Важливо також зрозуміти, що такі системи не можуть передбачити майбутнє, або зробити 100% прогноз навіть на основі великого об’єму вхідних даних (Дата сету), у більшості випадків, кожного разу згенерована відповідь буде різна. Для прикладу відповідь на моє попереднє запитання частково згенерована ChatGPT, частково написана мною, чи можете Ви зараз з високою ймовірністю розрізнити кому/чому належить яке з речень?

.

Насправді не усе так плачевно і уже розробляються системи та засоби ШІ які теж використовують певні алгоритми для розпізнавання тексту написаного за допомогою Генеративних ШІ інструментів, наприклад GPTzero з доволі високою точністю вже вміє аналізувати текст написаний англійською мовою та розпізнавати частинки згенеровані ШІ.

.

Стосовно того, як ШІ може змінити систему освіти, в першу чергу багато процесів уже можна автоматизувати за допомогою засобів ШІ

.

1. Персоналізоване навчання: ШІ можна використовувати для створення персоналізованих навчальних планів для кожного учня, заснованих на їхніх індивідуальних потребах.

.

2. Гнучке навчання: ШІ можна використовувати для створення гнучких можливостей навчання, які дозволяють учням навчатися в будь-який час і в будь-якому місці. Це може включати онлайн-навчання, дистанційне навчання та навчання за допомогою мобільних пристроїв.

.

3. Автоматизація завдань: ШІ можна використовувати для автоматизації завдань, які в даний час виконують вчителі, наприклад, перевірку завдань та надання відгуків.

.

4. Розробка навчальних матеріалів: спільно з педагогами, ШІ можна частково використовувати для розробки навчальних матеріалів, які адаптовані до індивідуальних потреб учнів. Це може допомогти учням краще зрозуміти матеріал і досягти своїх навчальних цілей швидше.

.

Для прикладу https://s.imagica.ai/e/oi1gc0yGuCb невеличка аплікація побудована на Imagica платформі, яка використовує засоби Генеративного ШІ для генерації персоналізованих занять.

=== Чого навчаться вчителі на курсі ШІ? Як це допоможе їм в роботі?

- В першу чергу з свого боку я починаю з того, що намагаюсь розвіяти Міфи стосовно того що таке ШІ і, наприклад що він не має самосвідомості і не замінить на 100% людську працю. Далі ми проходимось по існуючих інструментах та засобах ШІ, для використання яких не потрібно мати глибоко технічні знання, але можна використовувати такі засоби для автоматизації певних навчальних процесів у себе в навчальному закладі. Наприклад:

Midjourney (https://www.midjourney.com/home/) — text-to-imagetext-to-image, використовується для генерації зображень

Dalle-2 (https://openai.com/dall-e-2) - text-to-image, використовується для генерації зображень

ChatGPT (https://chat.openai.com/) – text-to-text генеративний інструмент.

GoogleBard (https://bard.google.com/) – text-to-text, основний конкурент ChatGPT

D-ID (https://studio.d-id.com/)  - text-to-video, інструмент для генерації відео

Mubert - інструмент для генерації аудіо

ElevenLabs (https://elevenlabs.io/voice-lab) - Text-to-Speech генерація аудіо на основі тексту та прикладу голосу.

Kaiber (https://kaiber.ai/) - Text-to-Video, платформа для генерації відео

Наступне завдання яке стоятиме перед вчителями, це володіючи інформацією яку ми подаємо під час лекційних занять, разом з менторами та тренерами подумати над тим, які процеси можна автоматизувати у їх навчальному середовищі.

⠀⠀

Проєкт реалізує Tech StartUp School за сприяння Представництва Дитячого фонду ООН